SANAL GERÇEKLİK (VR-AR) PROJESİ

İLK SANAL VE ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK (VR-AR) PROJEM BASINDA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.

yapay zekanın giderek hayatımıza daha fazla girdiği şu günlerde yapay zekanın çıktılarından biri olan sanal gerçeklik kavramı hızla eğitim hayatımıza girdi. izmir il milli eğitim müdürlüğü bünyesinde bulunan Eğitim bilişim ağının (EBA) öğrencilere ve öğretmenlere teknolojinin nimetlerinden yararlanma fırsatlarında biride bu projeydi. 6 ay gibi bir süre  3dsmax , unity C# yazılımları ile oluşturduğum bu yazılım hem etkileşimli tahtalarda(akıllı tahta) hem android plotformunda çalışabiliyor.

FPS türünde olan uygulama sanal gözlük ile türkiye coğrafyasını gezebiliyor. bulunduğu bölgedeki kültürel eserleri inceleyip bilgi ediniyor. hem yazılı hem sesli olarak bilgi akışı mümkün. ilerleyen zamanlarda içersine küçük soru cevaplar eklemeyi düşünüyorum.

diğer taraftan arttırılmış gerçeklik kısmında ise kullanıcı telefonu veya tableti türkiye haritasına tuttuğu zaman harita 3D hale geliyor. öğrenci elindeki cihazla istediği bölgeyi istediği açıdan

özgürce inceleyip bilgi alabiliyor.

 

yakın zamanda duyurusu yapılan uygulamaya basından büyük ilgi vardı. yakında eba platformu üzerinden tüm öğrenmen ve öğrencilere ücretsiz ulaştıralacak.